Referate Meniu
Astronomie
Biologie
Chimie
Desen
Diverse
Drept
Economie
Engleza
Filozofie
Fizica
Franceza
Geografie
Germana
Informatica
Istorie
Italiana
Marketing
Matematica
Medicina
Muzica
Psihologie
Romana
Romana1
Spaniola


 


referat, proiect, rezumat, caracterizare, lucrare de nota 10 despre:

Electrotehnica generala - proiect de lectie

Proiect de lectie

  1. DATE GENERALE

 

Student: 16753mkr23utz6y

Facultatea:

Anul de studii:

Specialitatea:

Anul de studiu ( clasa ): IX kt753m6123uttz

Specialitatea elevilor: Electrotehnica generala

Disciplina de invatamant la care se sustine lectia: Electrotehnica

Profesor indrumator:

Data tinerii lectiei:

Tipul lectiei: Lectie de transmitere de noi cunostinte

Titlul lectiei: Teoremele lui Kirchhoff

Durata lectiei: 50 min.

 

Continutul activitatii de invatare:

 

Elemente anterior invatate:

C1. Rezistorul ideal, sursa ideala de tensiune.

 

Elemente noi de continut:

C2. Nodul de circuit ;

C3. Prima teorema a lui Kirchhoff Nodul de circuit ;

C4. Ochiul de retea , latura de retea ;

C5. A doua teorema a lui Kirchhoff .

Obiectivele operationale ale lectie:

La sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili :

O1. Sa identifice nodul de retea ;

O2. Sa defineasca prima lege a lui Kirchhoff ;

O3. Sa recunoasca o latura de retea ;

O4. Sa realizeze un ochi de retea ;

O5. Sa calculeze tensiuni ;

O6. Sa defineasca a doua lege a lui Kirchhoff .

 

Metode de invatamant folosite: conversatia, modelarea, problematizarea

Mijloace de invatamant: planse, montaje, folie pentru retroproiector.

 

Bibliografie: Manual „Electrotehnica si electronica aplicata”, clasa IX, EDP 1994

 

  1. DESFASURAREA LECTIEI:

Evenimentele instruirii
Continut si Obiective operationale
Activitatea profesorului
Activitatea elevului
Metode de invatamant
Mijloace de invatamant
Forme de organizare a activitatii
Timp
(min.)
1
2
3
4
5
6
7
Organizarea clasei pentru lectie
- Face prezenta elevilor
- Pregatirea elevilor pentru activitatile ce vor urma
- Pregateste materialele de la mesele de lucru
 
Preiau sarcinile propuse de profesor
Conversatia
 
Frontal
5
Reactualizarea cunostintelor anterioare
C1
Se reiau cunostinte referitoare la rezistorul ideal si sursa ideala de tensiune
Raspund la intrebari
Conversatia
 
Frontal
5
Comunicarea titlului lectiei si a obiectivelor operationale
Anunta titlul lectiei „Teoremele lui Kirchhoff” si comunica elevilor obiectivele operationale
Noteaza in caiet titlul lectiei si retin obiectivele urmarite
Expunere
 
Frontal
2
Dirijarea invatarii C2, O1 .

C3,O2

Noteaza in caiet, asculta, urmaresc expunerea

Explicare, expunere

Plansa

montaj

Frontal

Consideram un punct de ramificatie a curentului dintr-un circuit electric .Acest punct il denumim nod.(fig. 1). Fie, si intensitatile curentilor prin conducroarele care se ramifica din nodul respectiv. Inconjuram nodul respectiv cu o suprafata pentru care, conform legii conservarii sarcinii putem scrie :
si . Sarcina electrica existenta pe supra-fetele conductoa-relor parcurse de curent continuu este invariabila in timp.
Inlocuind in enun-tul legii :
, obtinem relatia :
Aceasta relatie este Prima teorema a lui Kirchhoff, Ea se generealizeaza si se enunta astfel :
Suma algebrica a intensitatilor curentilor din latu-rile care se ramifica dintr-un nod al unui circuit de curent continuu este nula.
. Dupa conventia adoptata in formularea legii conservarii sarcinii, intensitatile curentilor care pleaca din nod se iau cu semnul plus, iar cele ale curen-tilor care vin din nod – cu semnul minus.
 
 
 
 
 

Sunt atenti si ajuta la deducerea formulelor

Demons-tratie

C4,03, 04,O5

Noteaza in caiet, asculta, urmaresc expunerea

Explicare, expunere

Conver-satie

Plansa

montaj

Frontal

Prin latura se inte lege orice portiune de retea neramifica-ta, cuprinsa intre doua noduri.
Consideram o suc-cesiune (un lant) de laturi dintr-o retea de curent continuu, care formeaza un contur inchis pe care il numim ochi de retea . ( fig.2 ) Admitand ca sens-urile de referinta ale curentilor din laturi ( fig.2 )coincid cu sensurile de referin-ta ale tensiunii electro-motoare si considerand tensiu-nile de la bornele laturilor cu sensu-rile de referinta din fig.2,vom putea scrie :
Scriem si relatiile de legatura intre tensiunile la borne-le laturilor si poten-tialele bornelor :
Inmultind erlatia cu (-1) si adunand par-te cu parte obtinem
 
Procedand la fel si cu sistemul initial de ecuatii si tinand cont de rezultatul stabilit prin relatia anterioara obtinem :
Avem deci doua enunturi pentru teorema a doua a lui Kirchhoff :
-Suma algabrica a tensiunilor la bor-nele laturilor ce al-catuiesc un ochi de retea este nula :
-Suma algabrica a tensiunilor electro-motoare ale surse-lor din laturile unui ochi de retea este egala cu suma alge-brica a caderilor de tensiune pe rezis-toarele laturilor.
 
 
 
 
Noteaza in caiet, asculta, urmaresc expunerea
Explicare, expunere.
Plansa
Frontal
25

C3,O6

Noteaza desenele in caiete si participa la deducerea relatiilor

Fixarea cunostintelor
Se prezinta la retroproiector schema unui nod de retea si a unui ochi de retea.
Consemneaza schemele in caiete
Conversatie explicatie
Folie pentru retroproiec-tor
frontal
2
Sistematizare si consolidare
Se prezinta testul pentru sistematizarea cunostintelor. Se verifica realizarea lui de catre elevi si se analizeaza rezultatele obtinute
Rezolva testul, comenteaza rezultatele
Exercitiul conversatia
Foaie de evaluare
Individual
11